Wiegand Béla és Horti Pál
Wiegand alkotásainak elsőrangú esztétikai ható tényezője a szín
Hortinál ez kevésbé van kifejlődve, s helyette inkább a formák tömege hat
Amaz a színekben nagyon válogatós; kerüli a közönségeset; ízlése európai, s szobája egy fővárosi ember fejlett Ínyének való csemege; emez polgáriasabb; szobája jól, sőt talán jobban illenék valamely vidéki úri lakba; bútorainak színéből, formáiból, szerkezeti beosztásából hiányzanak ellenlábasának apró, gyakran rejtett finomságai; ezek helyett a fa természetes színének, formájának egyszerű józanságával, arányainak komoly erejével elégít ki.
EBÉDLŐ SZEKRÉNY TERVEZTE: WIEGAND EDE KÉSZÍTETTE: MELCZER NÁNDOR |
- Wiegand a kicsiszoltabb, a hangulatosabb,
- Horti az erővel teljesebb.
- Horti tehetsége a komoly dolgozó- és férfi szobákban, a terebélyes ebédlőkben érvényesül;
- Wiegand szellemének ellenben a szalonok finom bája, a női szoba szeszélyes gráciája, a háló intim hangulata felel meg.
Wiegandnál ez talán kevésbé szembeötlő; első pillantásra az ő művei bizonyára sokakat osztrák és angol mintákra emlékeztetnek. Ez természetes; az ő szobái a fővárosi, európai ízlésű emberek számára készülnek, s ma már a művelt emberekben, bármily nemzethez tartozzanak is, van némi ízlés közösség. Ezen túl azonban az ő művei is eredetiek, s a mi sajátos fel fogásunknak megfelelők. Nyugodtabbak, okosabbak, egyszerűbbek mint a bécsi bútorok; kedvesebbek, graciózusabbak, mint az angolok. Még az ebédlő erős kék színe is a modern magyar művészet speciális felfogásának jeléül tekinthető, hisz a képző művészeti társulat téli tárlatán, a fiatal magyar művészek legjobbjainál szintén e törekvéssel, ugyancsak a színeknek e majdnem nyers erejével találkozunk. Antik bútor felújítás.
EBÉDLŐ SZEKRÉNY. TERVEZTE WEISZMANN BÉLA. KÉSZÍTETTE LUKÁCSOVICS JÁNOS. |
Forrás: Magyar Iparművészet. IV. évf. 1901 december. 6. sz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése